Miesięczne plany pracy wychowawczo – dydaktycznej

Prezentujemy Państwu plany pracy wychowawczo-dydaktycznej na miesiąc : GRUDZIEŃ
grupa Pszczółki (dzieci 5 – 6 letnie)
jeżykjeżykswięta

1. Urządzenia elektryczne

2. Idą święta

3. Bawimy się w teatr

4. Dokarmiamy zwierzęta

Zadania wychowawczo-dydaktyczne:

Ad 1. Poznanie w sposób bezpośredni i pośredni  różnych urządzeń elektrycznych. Utrwalenie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń.

Ad 2. Kultywowanie tradycji, zwyczajów związanych ze świętami Bożego  Narodzenia. Wzajemne okazywanie sobie uczuć, tworzenie relacji opartych na szacunku, akceptacji i miłości.

Ad 3.  Wprowadzenie pojęć związanych z teatrem.Rozwijanie inwencji twórczej i umiejętności charakteryzacji postaci .

AD 4. Zapoznanie ze sposobami w jaki ludzie mogą zwierzętom pomóc przetrwać zimę. Nazywanie ptaków odwiedzających karmnik.

grupa Biedronki (dzieci 2 – 3 -letnie)
imagesCACNVXVJ

1. Czekamy na Mikołaja

2. Dobre maniery

3. Święta Bożego Narodzenia

4. Witamy Nowy Rok

Zadania wychowawczo-dydaktyczne:

Ad.1. Zapoznanie dzieci z postacią Św. Mikołaja. Kształtowanie postawy dobroci i radości wobec innych

Ad.2. Zapoznanie dzieci z elementarnymi zasadami dobrego zachowania. Zachęcanie do stosowania tych zasad względem siebie i osób dorosłych w każdej sytuacji

Ad.3.Zapoznanie dzieci z tradycjami i zwyczajami Świąt Bożego Narodzenia: opłatek, sianko pod obrusem, potrawy, śpiewanie kolęd, ubieranie choinki, ozdoby choinkowe

Ad.4.Nabywanie u dzieci umiejętności dostrzegania upływu czasu, zmiany czasu. Zapoznanie dzieci z formami, sposobami przekazu życzeń drugiej osobie

grupa Motylki (dzieci 3-4 letnie)
ŚWIETA

1. W krainie Świętego Mikołaja-poznajemy Biegun Północny
  2. Dobrze mieć przyjaciela
  3. Nadeszła  Pani Zima
  4. Magia  Świąt Bożego Narodzenia
  5. Nadchodzi Nowy Rok, czyli rozmowy o czasie

Zadania wychowawczo-dydaktyczne:

Ad.1. Zainteresowanie postacią Świętego Mikołaja, stworzenie atmosfery empatii i życzliwości związanej z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia

Ad.2. Poznanie znaczenia słów „przyjaciel” i „przyjaźń”, określanie cech przyjaciela oraz wspólne wykonanie Kodeksu Dobrego Przyjaciela

Ad.3. Określanie pogody i zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla zimy: śnieg, mróz, niskie temperatury, szron. Określanie właściwości śniegu i lodu.

Ad.4.Współudział dzieci w ubieraniu choinki i wykonywaniu dekoracji świątecznych. Słuchanie i wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek oraz recytowanie wierszy bezpośrednio związanych z tematyką świąt.

Ad.5. Przypomnienie nazw  pór roku , miesięcy i dni tygodnia. Poznanie kalendarza, pożegnanie Starego i przywitanie Nowego Roku.