Miesięczne plany pracy wychowawczo – dydaktycznej

Prezentujemy Państwu plany pracy wychowawczo-dydaktycznej na miesiąc : MARZEC
grupa Pszczółki (dzieci 5 – 6 letnie)
jeżykogrod

1.Wiosna w ogrodzie

2.Czystość to zdrowie

3.Bawimy się w sklep

4.Nadchodzi Wielkanoc

Zadania wychowawczo-dydaktyczne:

Ad1Poznawanie i nazywanie podstawowych części roślin: (łodyga, liście, kwiat, owoc, korzeń). Dostrzeganie różnic w rozwoju rośliny w zależności od warunków, jakie jej zapewniamy.

Ad2.Wyrabianie nawyków związanych z higieną osobistą. Dbanie o czystość otoczenia.  Dostrzeganie osób chorych i cierpiących, zrozumienie ich potrzeb.

Ad3.Poznanie wyglądu sklepów o różnorodnym przeznaczeniu za pomocą obserwacji oraz ilustracji, zorganizowanie w sali sklepów ,nauka  kupowania i sprzedawania

Ad4.Poznawanie zwyczajów kultywowanych w lokalnym środowisku związanych z obchodzeniem świąt wielkanocnych. Odczuwanie radości ze wspólnego przygotowywania świąt rodzinnych.

grupa Biedronki (dzieci 2 – 3 -letnie)
 wiosna

1. Zwierzęta w zoo
  2. Instrumenty muzyczne
  3. Do zobaczenia, pani Zimo!
  4. Witaj, pani Wiosno!
  5. Wielkanoc

Zadania wychowawczo-dydaktyczne:

Ad.1.  Nazywanie zwierząt mieszkających w zoo. Zwrócenie uwagi na fakt, że niektóre zwierzęta są niebezpieczne

Ad.2. Zapoznanie dzieci z wybranymi instrumentami perkusyjnymi. Próby rozpoznawania instrumentów po wydawanych dźwiękach.

Ad.3. Określanie pogody i zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla przedwiośnia i wczesnej wiosny. Nazywanie pór roku.

Ad.4. Zapoznanie z charakterystycznymi oznakami wiosny- przylatujące ptaki, pierwsze kwiaty, wyższe temperatury.

Ad.5. Zapoznanie ze zwyczajami i tradycjami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi

grupa Motylki (dzieci 3-4 letnie)
 maski

Tematyka:

1. W karnawale wszędzie bale!
  2. Droga listu, czyli o poczcie i pracy listonosza
  3. Poznajemy urządzenia techniczne
  4.  W świecie sztuki – teatr.

Zadania wychowawczo-dydaktyczne:

1. Zapoznanie dzieci z tradycjami i obrzędami panującymi w Polsce – wyjaśnienie określenia „karnawał”.
  2. Zachęcanie do udziału w Balu Karnawałowym organizowanym w przedszkolu. Wyjaśnienie na czym polega „Bal przebierańców”
  3. Zwrócenie uwagi na fakt, że wspólna zabawa karnawałowa jest źródłem radości i poprawia
  4. Uświadomienie dzieciom, na czym polega praca listonosza.
  5. Poznanie poczty, wyjaśnienie co to za miejsce, co można zrobić na poczcie, wysłuchanie jak wysłać list, pocztówkę, paczkę
  6. Poznanie podstawowych urządzeń gospodarstwa domowego t.j. odkurzacza, żelazka, pralki, lodówki, telefonu, nazywanie ich, opisywanie do czego służą, próby wyjaśnienia jak się nimi posługiwać.
  7. Uczenie się piosenek i wierszy tematycznie związanych z zimą.
  8. Poznanie zawodu aktora i jego pracy. Oglądanie przedstawienia teatralnego i dzielenie się wrażeniami.