Miesięczne plany pracy wychowawczo – dydaktycznej

Prezentujemy Państwu plany pracy wychowawczo-dydaktycznej na miesiąc : KWIECIEŃ
grupa Pszczółki (dzieci 5 – 6 letnie)
jeżykogrod

1Wiosenna łąka

2Środki transportu

3Chciałbym być sportowcem

4 Dbamy o   Ziemię

5Jestem Polakiem i Europejczykiem

Ad1 Poznanie mieszkańców łąki, obserwacja fauny i flory przy użyciu lupy

Ad2Utrwalenie wiadomości  o  różnych środach transportu: lądowego, wodnego, powietrznego Oglądanie przedstawionych na obrazkach środków lokomocji niedostępnych bezpośredniej obserwacji, np.: rakiety, promu kosmicznego, nazywanie ich

Ad3 Poznanie wybranych dyscyplin sportowych. Rozumienie potrzeby ruchu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Ad4 Poznawanie zagrożeń dla środowiska wynikających z niszczycielskiej działalności człowieka.  Poznanie sposobów dbania o środowisko.

Ad 5Nazywanie swojej miejscowości, poznawanie jej historii, ważniejszych zabytków i miejsc

- poznawanie legend, opowieści związanych ze swoją miejscowością, swoim regionem

grupa Biedronki (dzieci 2 – 3 -letnie)
 wies

1,2. Na wiejskim podwórku
2. Wiosenne prace w ogrodzie
3,4. Dbamy o naszą ziemię!

Zadania wychowawczo-dydaktyczne:

Ad.1.  Zapoznanie ze zwierzętami żyjącymi na wsi. Rozpoznawanie zwierząt po wydawanych przez nie odgłosach

Ad.2. Zapoznanie dzieci z czynnościami jakie wykonujemy wiosną na działce. Wyrabianie nawyku dbania o narzędzia oraz o to co uprawiamy.

Ad.3. Zapoznanie ze sposobami dbania o porządek w najbliższym otoczeniu. Kształtowanie właściwych nawyków dotyczących ochrony środowiska naturalnego.

grupa Motylki (dzieci 3-4 letnie)
 planeta

Tematyka:

1. O wiejskich zwierzątkach, czyli co słychać na wsi?
2. Co to znaczy życzliwość?
3. Dbamy o środowisko
4. W świecie muzyki, czyli o instrumentach muzycznych.
5. Książeczki z przedszkolnej półeczki

Zadania wychowawczo-dydaktyczne:

1. Przypomnienie dzieciom pojęcia „życzliwość” ,poznanie zasad bycia życzliwym człowiekiem, próby przestrzegania ich w stosunku do innych dzieci i osób.
2. Zwrócenie uwagi na fakt, że każdemu człowiekowi można sprawić radość lub przykrość, rozmowy o emocjach, określanie swoich stanów emocjonalnych, nazywanie ich.
3. Uświadomienie dzieciom, jak ważne jest informowanie innych o swoich emocjach
4. Przypomnienie i utrwalenie nazw instrumentów muzycznych-tamburyn, cymbałki, gitara, pianino. Próby tworzenia własnych instrumentów, tworzenie mini orkiestry.
5. Utrwalenie nazw zwierząt mieszkających na wsi, rozpoznawanie zwierząt po wydawanych przez nie odgłosach. Łączenie w pary młodych zwierząt i ich matek oraz nazywanie ich.